Kıratlı Para Kasaları Hakkında

 

Herkesin maddi ve manevi değerleri vardır. Değerlerimizden  bazılarının büyük maddi ve manevi değeri vardır. 

 

Manevi değerler başkaları için değersiz sahip olabilir, ancak kişiye özel anlamlara sahip olabilir. Ebeveynlere veya büyükanne ve büyükbabalara ait olan şeyler gibi. 

 

Bu eşyalar, en büyük kişisel değerlerimizden bazıları olabilir.

 

Benim manevi değerlerimden birisi , 18 yaşımdayken babamın bana verdiği dedemin İstiklal madalyası ve 1964 yılında Odalar ve Borsalar birliği tarafından sanayi ürünlerine katkı yaptığı için babama verilen altın madalya.

 

Bu ikisini kasamda saklıyorum. Arada bir çıkarıp bakıp babam ve dedemle geçirdiğim eski günleri anıyorum. Bu kadar değerli bir şeyleri hiçbir maddi varlığa değişmem.

 

Kasamda sakladığım bir diğer hazine ise yedinci sınıfta başladığım eski  madeni para koleksiyonu. Bu benim için gurur verici bir koleksiyon. Her zaman eskiden harcadığım paraları geri almayı çok isterdim.

 

Bu değerlerin yanı sıra başka önemli şeyleri de kasamda saklıyorum: aile kayıtları, vergi kayıtları, tapu ve senetler, fazladan çekler, kredi kartları vs.

 

Bir arkadaşım 20 yıl önce kasa satın almadan önce bir kez hırsızlık olayı  yaşadı. Arkadaşımın evine giren hırsızlar, her zamanki saklama yerlerini arayarak evi aradılar. Soyguncular ellerinden geleni çaldılar. Sonra arkadaşım bizden kasa satın aldı. Hırsızlar alışmışlardı. Birkaç yıl sonra yine aynı arkadaşımın evine soyguna geldiler. Her şeyi çaldılar ama kasaya dokunamadılar. Yıllar geçtikten sonra arkadaşım şimdiye kadar yaptığı en iyi yatırımlardan birinin satın aldığı kasa olduğunu söyledi.

 

Günümüzün zorlu dünyasında, insanların arasındaki fark, genellikle değerlerini ne kadar iyi güvence altına sakladığıdır.  Değer verdiğiniz şeyleri saklamak için güvenli bir kasaya sahip olmak gerekir. Umarım sizde bunu yaparsınız. 

 

Unutmayın, herhangi bir insanın en üzücü sözü  genellikle "Keşke" dir.

 

Kıratlı Ürünlerini düşündüğünüz için teşekkür ederiz.

 

Saygılarımla,
 

Orhan KIRATLI

Genel Müdür