I.        İhtiyacın kapsamını belirleyin

a.       Para Kasası seçiminde ilk adım ihtiyacınızı belirlemektir. Böylece satış temsilcimiz size ihtiyacınıza uygun tip ve ebatlarda çelik kasa önerebilecek, doğru karar almanızda yardımcı olacaktır..

b.      Hangi eşyalarınızı Para kasasında muhafaza edeceğinizi düşünün; Muhasebe defterleri, sözleşmeler, tapular , çek ve senetler, kimlik belgeleri, araç ve silah ruhsatları ve pasaportlar, kitap, mücevherat, silah, laptop, tablet, saat, kamera, para, Gümüş, Altın ve çeşitli koleksiyonlar vb.

c.       Çelik Kasayı yerleştireceğiniz yeri belirleyiniz ve İhtiyacınızı da göz önünde bulundurarak kasanın ölçülerini belirleyiniz. Çelik para Kasasını koymayı düşündüğünüz yere bağlı olarak belirleyeceğiniz çelik kasa ölçüleri, muhafaza edeceğiniz eşyalarınızın Para kasasına sığmasını engelleyebilir. Kasanın yerleştirileceği yer ile ihtiyaç duyduğunuz minimum iç ölçüler birlikte değerlendirilmelidir.

d.      Para Kasası uzun ömürlü bir eşyadır. Bu nedenle yeni bir Para Kasası alırken, yer problemi yoksa, sonraki zamanlarda ortaya çıkabilecek ihtiyaçları da göz önünde bulundurmak ve yeterince büyük bir Para Kasası almak gerekir. Kasanın büyük olması güvenlik ihtiyacının karşılanmasında da avantaj sağlayacaktır.

II.      Güvenlik ihtiyacının seviyesi ve tipini belirleyin.

a.       Dışarıdan gelebilecek tehditlere karşı güvenlik,

b.      Ev veya işyerinizde, çocuklara veya diğer çalışanlara karşı güvenlik,

c.       Yangına karşı güvenlik

III.    Kasanın bulunacağı ortamın mevcut güvenlik koşulları kötü niyetli kimselerin kasa üzerinde hangi süreyle rahat çalışmasına izin verebilmektedir. Bu kasanın güvenlik seviyesini ve mümkün ise yere sabitlenip sabitlenmemesini belirlememize olanak verecektir.

a.       5 dk. Sürebilecek saldırıya karşı güvenlik

b.      15 dk sürebilecek saldıra karşı güvenlik

c.       30 dk sürebilecek saldırıya karşı güvenlik

d.      30 dk üzerinde sürebilecek karşı güvenlik

IV.    Kilit sistemini belirleyin

a.       Para Kasalarında kilit sistemi en önemli birimdir. Kasa üzerinde anahtarlı kilit, elektronik şifreli kilit ve Mekanik Şifre sistemleri tek başına veya kombine şekilde bulunabilir. Tecrübelerimiz kasa üzerinde bir adet elektronik şifre ve bir adet çevirmeli (mekanik) şifre bulunmasının güvenlik avantajı sağladığını göstermektedir. Kaliteli bir elektronik şifreli kilit en iyi korumayı sağlayacaktır.

b.      Tavsiye ettiğimiz şifre ve kilit markaları; Kıratlı, M-lock, Stuv, Mauer, La Gard veya Sargent & Greenleaf.

c.       Kilit sistemlerinde en üst düzey güvenlik için pazarlama temsilcimizden “ Herkül Sistem ” hakkında bilgi alın.

V.      Para Kasasının saç malzeme kalınlıklarına, kalitesine  ve  beton dolgu harçlarına dikkat ediniz.

a.       Saç kalınlıkları, kullanılan beton malzemesi ve kapı yangın koruma fitilleri kasanın güvenliğini artırır,  yangına dayanıklılığını etkilemektedir. İhtiyacınıza bağlı olarak tercih edebilceğiniz farklı özellikler sunulmaktadır.

VI.    Para Kasasının EN-1143-1 güvenlik sertifikası var mı?

a.       TSE, ECBS, SP ya da UL gibi Uluslararası sertifikasyon kuruluşları, çelik para kasalarını testlerden geçirerek, standartlara uygunluğu kontrol eder ve dünya çapında bir güvenlik standardizasyonu oluştururlar. EN 1143-1 sertifikası, alacağınız Para Kasasının güvenlik seviyesinden emin olmanıza olanak vermektedir. 

VI.    En Önemlisi İse Para Kasası nereden Alınır.?

Para Kasası alırken ucuz olsun diyerek insanlar genelde araç üzerinde kasa satan kişilerden kasa almaktadır. Bu çok yanlış bir uygulamadır. Çünkü bu tür firmalara bir daha ulaşmanız mümkün olmayabilir. Kasanızın herhangi bir sorunu olduğunda servis veremeyebilir. Ve bu tür kasa satan firmalar ucuza satabilmek için kasanın kalitesini de düşürmektedirler. En önemlisi ise bu firmalardan bazıları önceden yedek anahtar yaptırıp kasayı satarken satın alan kişinin adını adresini ve kasayı nereye koyduğunu bildiklerinden dolayı daha sonraki zamanlarda ellerindeki yedek anahtarlarla hırsızlık yapmışlardır. Bunların bir çok örneği mevcuttur. 

Para Kasası Alırken fiyatından daha çok firmanın güvenirliliğine, üretici olup olmadığına, kaç yıldır bu işi yaptığına, referanslarına , gelecekte size servis verip veremeyeceğine bakılması gerekir. Ucuz olan kasa iyi kasa demek değildir. Çünkü kasanın içinde belki de yıllardan beri biriktirdiklerinizi, mücevherlerinizi ve sizin için önemli olan manevi değerlerinizi saklayacaksınız. Bu nedenle ucuz kasa değilde güvenilir firmadan kaliteli kasa almanızı öneririz. Lütfen Kataloğumuzu inceleyiniz.